Przyrodnicze atrakcje Jastarni

Jastarnia to przyjemny nadmorski kurort leżący na Półwyspie Helskim nad Zatoką Pucką. Co roku przyjeżdża tu w sezonie wielu gości, którzy doceniają wypoczynkowe walory tej sympatycznej miejscowości. Na amatorów wakacji nad Bałtykiem czeka tu przytulna baza noclegowa (), szereg atrakcji związanych z historią regionu i tradycjami Kaszubów, długi deptak zwieńczony molo oraz obiekty rybackie. Niemniej jednak, ogromnym atutem Jastarni okazuje się także wspaniała przyroda, która otacza to popularne letnisko.

Wokół miejscowości rozciąga się Nadmorski Park Krajobrazowy, który obejmuje spory fragment polskiego wybrzeża bałtyckiego. Na terenie rezerwatu występują wszystkie typy brzegu spotykane w kraju, w tym wywierające ogromne wrażenie na obserwatorach wyniosłe klify smagane przez fale. W parku można również natrafić na podmokłe obszary troficzne, porośnięte cenną roślinnością bagienną oraz na majestatyczne wydmy, utrwalane przez sosnowe lasy oraz liczne populacje rzadkich roślin, takich jak chociażby znany mikołajek nadmorski. Aby poznać z bliska fascynującą przyrodę Pomorza, warto przejść edukacyjną ścieżkę o nazwie Torfowe Kłyle, która ma swój początek w Jastarni. Przy trasie wyznaczone zostały trzy edukacyjne stanowiska: wieża widokowa z której można podziwiać ekosystem szuwarów, brzeg Zatoki Puckiej oraz las dębowy. W tej okolicy występują liczne gatunki ptaków, które znakomicie czują się na bagiennych stanowiskach i chętnie się rozmnażają. O ile wszyscy chyba słyszeli o piaszczystych wydmach, o tyle większość osób nie wie niestety o tajemniczych torfowiskach pełnych ptactwa i unikalnej flory. Zainteresowani kaszubską przyrodą powinni także pospacerować sobie wzdłuż plaż oraz zaliczyć parę szlaków turystycznych PTTK, które wyznaczono w okolicy. Pucka przyroda wyróżnia się dosyć zróżnicowanymi krajobrazami i stanowiskami roślinnymi, więc dłuższe wycieczki pozwolą turystom poznać przeróżne ciekawe zakątki i zachwycić się niezwykłymi widokami na wydmy oraz klify, spędzając przy tym aktywnie czas urlopu.

Goście, którzy rezerwują tutaj wraz z rodziną noclegi, Jastarnię z pewnością bardzo polubią. Ta popularna miejscowość wypoczynkowa pozwala na poznanie wspaniałej nadmorskiej przyrody i zapierających dech w piersiach krajobrazów podczas wędrówek po lokalnej ścieżce widokowej oraz po szlakach turystycznych na terenie rezerwatu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>