Przepiękna okolica Wetliny

Wiele osób uważa, że Bieszczady to najpiękniejszy zakątek w Polsce. Znajduje się tam wiele małych, ale bardzo urokliwych miejscowości, które przypominają nam jeszcze o dawnych czasach i zachowały swój niesamowity klimat. Taka jest właśnie Wetlina. Co warto zwiedzić w jej okolicy? Koniecznie trzeba wybrać się do Sanoka, ponieważ znajduje się tam niezwykle interesujące Muzeum Budownictwa Ludowego. To największy skansen w Polsce, a jego ekspozycja skupia się na układach wsi pięciu grup etnograficznych. Są to Dolinianie, Pogórzanie Wschodni, Bojkowie, Łemkowie oraz Pogórzanie Zachodni. W skansenie zgromadzono już ponad 100 wspaniałych obiektów. Przede wszystkim są to cerkwie, najstarszy w całym skansenie siedemnastowieczny kościół z Bączala Dolnego, wiejska szkoła, plebania, zajazd, liczne zagrody i chałupy, wiatraki, ule, kuźnie, olejarnie i wiele innych. Co ciekawe, większość wnętrz tych budynków jest wyposażona w całkowicie oryginalne sprzęty. Budynki te udostępnione są do zwiedzania. Poza tym muzeum słynie również z niezwykle bogatej ekspozycji ikon. Jest to malarstwo cerkiewne karpackie od XV aż do XX wieku. Znajduje się tu również wystawa urządzeń, które związane były z wydobywaniem ropy naftowej. Skansen jest także organizatorem wielu ciekawych folklorystycznych imprez, m.in. Jarmarku Folklorystycznego oraz festiwalu folkowego Eurofolk.

Kolejną godną uwagi miejscowością jest Lesko, które leży w Górach Sanocko-Turczańskich. Lesko już dawno temu rozwijało się jako ośrodek rzemiosła oraz handlu. Między innymi zawdzięczało to dużej grupie ludności żydowskiej. Natomiast nad Sanem na skarpie w XVI wieku Kmitowie wybudowali murowany gotycki zamek. Na początku XVIII wieku spalili go Szwedzi, ale w XIX wieku wyremontowano go i tak oto zamienił się w przepiękny klasycystyczny dwór. Powstał on na podstawie planów Wincentego Pola, słynnego poety. Obecnie w dawnej warowni mieści się hotel, a z pierwotnej wersji zamku zachowała się okazała baszta obronna oraz ściany zachodniej części budynku. Do Wetliny warto przyjechać na dłuższy czas. Warto wiedzieć, że to doskonała baza noclegowa () oraz wypadowa. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: noclegi Wetlina, a na pewno każdy znajdzie odpowiednią dla siebie kwaterę. Czasu spędzonego w Bieszczadach z pewnością nikt nie będzie żałował.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>