Licheń Stary – nie tylko świątynia

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej to nie tylko popularne centrum pielgrzymkowe, lecz również kompleks monumentalnych obiektów wyróżniających się ciekawą architekturą i ogromnym rozmachem twórców. Na terenie otaczającym nową świątynię oraz w całej miejscowości znajdują się zabytkowe budowle, spośród których każda ma swoją własną, intrygującą historię.

Do najstarszych perełek związanych z odległą przeszłością Lichenia należy XII-wieczna kaplica w centralnej części wsi. Wśród mieszkańców panuje przekonanie, że znajdujący się wewnątrz granitowy krzyż jest pamiątką po Piotrze Włostowicu, twórcy Słupa Konińskiego dzielącego odcinek Kruszwica-Kalisz na pół. Fundator pierwszego w Polsce drogowskazu pozostawił zatem swój ślad również w pobliskim Licheniu.

Rozbudowanym projektem jest Golgota w Licheniu Starym. Powstała ona na 25-metrowym wzniesieniu z głazów narzutowych, a poszczególne stacje nacechowane są symbolizmem. Charakteryzuje je duża siła przekazu wynikająca z ekspresyjnego przedstawienia scen. Próżno szukać tutaj tradycyjnych rzeźb, do jakich można przywyknąć odwiedzając większość kościołów w Polsce. Twórcom przyświecała bowiem idea stworzenia dzieła oddziałującego na wyobraźnię, poruszającego i bezpośredniego w przekazie. Proces wznoszenia Kalwarii spotykał się z gwałtownym oporem ze strony władz PRL. Już na początku służby utrudniały budowę, posuwając się do takich działań, jak zamierzona dewastacja. Wierni wykazali się godną podziwu odwagą i wytrwałością, czego efektem była kontynuacja projektu aż do momentu jego ukończenia. Podziw może budzić akt determinacji budowniczych, którzy w celu zapewnienia nienaruszalności wykorzystali węgiel brunatny z najbliższej kopalni. Przetransportowanie potężnych bloków surowca było ogromnym przedsięwzięciem logistycznym, jednak zakończyło się sukcesem. W Golgotę wkomponowano także fragmenty skał z jerozolimskiej Kalwarii, Góry Oliwnej i góry Tabor. Na wzniesieniu stworzono szereg scen w sposób metaforyczny nawiązujących do problemów, z jakimi musi mierzyć się współczesna ludzkość. Grota biczowania poświęcona jest na przykład aspektom uzależnień od alkoholu i narkotyków, z kolei inny zespół rzeźb stanowi pomnik dedykowany dzieciom nienarodzonym. Golgota w sposób bardzo obrazowy przedstawia więc kwestie nurtujące społeczeństwo.

Licheń na nocleg i jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie rozczaruje. Przed przyjazdem w te okolice należy wcześniej zarezerwować noclegi. Można to zrobić przez internet, wpisując w wyszukiwarkę hasło: „noclegi Licheń Stary”. Na ekranie monitora pojawi się wiele wyników i ofert, spośród których można wybrać najbardziej odpowiadające nam miejsce do spania. Znaleźć tu można liczne hostele, pensjonaty, kwatery prywatne, a nawet agroturystyki. Każdy z pewnością wybierze coś odpowiedniego dla siebie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>