Kruklanki – odwiedzamy Mazury

Kruklanki to przeurocza wioska położona w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w niedalekiej odległości od Giżycka. Wieś jest siedzibą gminy Kruklanki, która za swój symbol uznaje żubra. Żubry w rzeczy samej rzeczywiście występują na terenie Rezerwatu Borki, będącego częścią Puszczy Boreckiej. Puszcza Borecka była dawniej lasem pierwotnym, który przetrwał do czasów współczesnych w nielicznych fragmentach. Żubry żyją tutaj w zagrodach i można je oglądać z platformy widokowej. Ciekawostką jest, że hodowla żubrów na wolności zaczęła się w latach 70. XX wieku od ucieczki zwierząt do lasu, podczas remontu ogrodzenia. Żubry te mogą pochwalić się białowieskim rodowodem.

Z kronik Kruklanek

Powstanie wsi ma związek z osobą Jana Bębelnika, który w I połowie XVI wieku założył tu osadę na 60 włókach. Osadnikami były rodziny polskie oraz litewskie, przy czym te drugie stanowiły zdecydowaną mniejszość. W II połowie XVI wieku we wsi zbudowany został kościół ewangelicki, który przetrwał do czasów współczesnych w bardzo dobrym stanie, przy czym zaraz po zakończeniu II wojny światowej został przekształcony w świątynię rzymskokatolicką. Warto nadmienić, że wieś była wyznania protestanckiego przez wiele wieków, a katolicy byli na marginesie do tego stopnia, że od czasu do czasu były odprawiane msze święte w domach. Kościół nie do końca zachował pierwotny kształt – był przebudowywany i remontowany, co spowodowało, że jest bardzo ciekawą mieszanką gotyku z barokiem. Na szczęście cmentarz przy kościele nie uległ likwidacji, dzięki czemu jest on świadectwem, że Kruklanki były niegdyś osadą wielowyznaniową. We wsi są jeszcze dwie inne świątynie: cerkiew prawosławna i greckokatolicka. Ta druga powstała w XXI wieku. Okolice Kruklanek to liczne wojenne fortyfikacje – można napotkać na rowy i bunkry żelbetonowe, które wchodziły w skład Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Wizytówką Kruklanek jest zniszczony most kolejowy, powszechnie określany jako „Zawalony Most”. Budowla ta powstała w I dekadzie XX wieku i miała łączyć Kruklanki z Oleckiem. Była to jedna z najbardziej okazałych inwestycji kolejowych na Mazurach, na nieszczęście wysadzana podczas dwóch wojen światowych.

Wypoczynek nad jeziorem Gołdopiwo

Przepiękny akwen sprzyja relaksowi – można leżakować na na plaży strzeżonej, znakomicie wyposażonej w wiele udogodnień, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Amatorzy kontaktu z naturą mogą zdecydować się na odwiedzanie dzikich plaż. Jeśli komuś znudzi się cisza i spokój, to może wyskoczyć na moment do Giżycka. Zarezerwujmy więc noclegi w Kruklankach i wybierzmy się tam na urlop. Szeroki wachlarz możliwości wynajmu pokoju (noclegi Kruklanki – lista) sprawia, że każdy – nawet najbardziej wymagający turysta, znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>